Google - nielen vyhľadávač

Google už dávno nie je iba vyhľadávač

Krátke zhrnutie :

Google Inc. je akciová spoločnosť založená 4. septembra 1998. Založili ju Sergey M. Brin (terajší prezident pre technológie) a Lawrence E. Page (prezident pre produkty) ako firmu, ktorá sa v prvom rade zameriavala na Internetové vyhľadávanie. Firma sídli v Moutain View v USA a jej ročný obrat sa počíta okolo 16,6 miliárd amerických dolárov (z roku 2007), má okolo 20 000 zamestnancov a jej domovskú stránku www.google.compozná dnes asi každý. Popularita tohto vyhľadávača je tak veľká, že sa zaužili dokonca aj slangové výrazy ako „vygooglovať“ (vyhľadať niečo na internete).

Google však už dávno nie je iba o vyhľadávaní na internete. Táto firma ma obrovské množstvo produktov, ktoré využíva veľký počet ľudí (možno ani netušiac, že využívajú produkt tejto firmy). Určite má každý z Vás účet na gmail, alebo počul o prehliadači Chrome, no ani týmito službami by sme Google nedokázali jednoznačne opísať.

Najrozšírenejšie produkty :

Každému z týchto produktov budem venovať minimálne jeden článok, takže tu je len naozaj veľmi povrchne a hrubo povedané čo daná služba(resp. produkt) prináša pre užívatela.

AdSense ( www.google.comadsense )- Maximalizujte výnos zo svojho obsahu online : Služba Google AdSense je bezplatný program, ktorý umožňuje vlastníkom online získavať príjmy zobrazovaním relevantných reklám v širokej ponuke obsahu online vrátane :

Výsledky vyhľadávania na stránke

Na svoju webovú stránku jednoducho pridajte vlastný vyhľadávací nástroj a získavajte príjmy prostredníctvom reklám umiestnených na stránkach s výsledkami vyhľadávania.

Webové stránky

Na svojej webovej stránke zobrazujte reklamy zodpovedajúce záujmom publika a získavajte príjem z platných kliknutí­ alebo zobrazení.

AdWords ( www.google.com/adwords ) : Propagácia svojej podnikateľskej činnosti v službe Google. Bez ohľadu na výšku vášho rozpočtu môžete svoje reklamy zobrazovať v službe Google a v našej reklamnej sieti. Platíte, iba ak ľudia kliknú na vaše reklamy. Ak používatelia vyhľadávača použíjú jedno z Vašich kľúčových slov, tak sa vedľa výsledkov vyhľadávania objaví vaša reklama.

Google Analytics (http://www.google.com/intl/sk/analytics/ ) : Pomocou služby Google Analytics môžete zistiť, ktoré postupy online marketingu sú cenovo efektívne a preskúmať spôsob, akým používatelia reagujú s vašou stránkou. Vykonajte erudované vylepšenia návrhu webových stránok, prilákajte cielenú návštevnosť a zvýšte svoje konverzie a zisk.

Google vyhľadávač ( www.google.com ) : Najrozšírenejší a najpoužívanejší vyhľadávací spôsob na svete. Dnes schopný separovaného vyhľadávania obrázkov videí, textov, stránok, správ, kníh, miest, blogov, dokonca aj vyhľadávania v reálnom čase(realtime). Tento vyhľadávač dokáže mnohokrát prekvapiť svojou rýchlosťou aj vďaka Google Instant – zobrazovaním výsledkov počas písania. Po príchode kurzorom nad jeden z výsledkov sa Vám vedľa výsledku zobrazuje náhľad stránky. Tento vyhľadávač prináša množstvo vynovení a možností, ktoré sa neustále posúvajú vpred.

Google účet : Bezplatný účet, ktorý je potrebný pri väčšine služieb od spoločnosti Google. Vďaka tomuto účtu získavate prístup ku e-mailovej schránke Gmail, službám ako AdWords a iné, či synchronizujete Váš prehliadač Chrome na všetkých Vašich počítačoch. Tento účet slúži tiež na prihlásenie do Operačného systému od Google Chrome OS, či ku prihláseniu k webovým albumom Picasa, či dokumentom Google Docs. Pravdaže je toho ešte omnoho viac.

Gmail ( mail.google.com) : Jedna z najrozšírenejších služieb od Google, ktorá Vám okrem klasickej e-mailovej schránky ponúka množstvo vylepšení a zjednodušení. Na stránke sa dá nastaviť separovanie pošty na Prioritnú a „menej dôležitú“ (zatiaľ vo vývoji), komunikáciu s kontaktmi v reálnom čase Google talk, či prepojenia s množstvom ďalších služieb Google, ako napríklad Google Docs, Kalendár, či Picasa. Cez službu Buzz si môžete prepojiť účet so sociálnymi sieťami Flickr a Twitter. Množstvo noviniek na Vás tiež čaká v karte Google labs, kde sú umiestnené vývojové novinky pre Gmail.

Podrobný článok, s ukážkami jednotlivých nastavení je v pláne.

Chrome ( www.google.com/chrome ) : Webový prehliadač, ktorý bol prvý krát uverejnený 2. Septembra 2008, v beta verzií. Dnes má asi 15 percentný podiel na trhu s webovými prehliadačmi a hovorí sa o ňom ako o jednom z najrýchlejšie rastúcich prehliadačoch na svete. Je to vlastne OpenSource program, ktorý sa vyvinul z prehliadača Chromium a jeho najväčšími výhodami sú rýchlosť spracovávania Javascriptov a tým aj celkovej rýchlosti načítavania stránok. Existuje na neho množstvo naozaj užitočných rozšírení, ktoré uľahčujú prácu a zaručujú úplne pohodlie pri práci na internete.

Na článku, kde sa budem venovať jednotlivým nastaveniam a synchronizácií prehliadača sa momentálne pracuje.

Chrome OS (http://www.google.com/chromeos/ ) : Ďalší OpenSource projekt od Google, ktorý sa ešte momentálne nachádza v Beta verzií. Je to Operačný systém, ktorý beží na veľmi okresanom Linuxovom jadre, na ktorom beží jedine prehliadač Chrome. Tento OS zatiaľ nevie pracovať s diskom. Dokážete však pripojiť SD kartu Vášho fotoaparátu a skopírovať si fotky na Picasu. Je to cloudový OS, ktorý je bez propojenia na internet prakticky na nič. Jeho hlavná prednosť je veľmi rýchly štart a momentálne pripojenie na internet. Prihlasujete sa pomocou Google účtu a hneď sa vám zobrazí prehliadač. Na aplikácie, ktoré treba je vytvorený chrome web store, na ktorom si tieto aplikácie viete stiahnúť.

Na článku, kde sa budem venovať jednotlivým nastaveniam a synchronizácií prehliadača a celého Chrome OS, sa momentálne pracuje.

Picasa ( picasa.google.com ) : Program, ku ktorému (vďaka Google účtu) dostávate 1024Mb priestoru na servery. Tento priestor môžete využiť len na uloženie Vašich fotografií. V programe je tiež množstvo nastavení a možnosti úpravy fotiek, ktoré sa môžu využívať voľne. Program je voľne šíriteľný a dostupný pre platformy Linux, Windows aj MAC OS. Ak si chcete neprofesionálne a pre zábavu upraviť fotky, či vyrobiť vlastné mozaiky, toto je pre Vás to pravé.

Na článku, ktorý sa bude tomuto programu venovať viac sa momentálne pracuje.

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek